OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

FYZIOTERAPIA A REHABILITÁCIE

REHABILITÁCIE

predstavujú techniky a opatrenia, ktorých cieľom je čo najrýchlejšia a najšetrnejšia obnova fyziologických funkcií predovšetkým po úrazoch, zlomeninách a operáciách. V rámci fyzioterapie sa jedná o súhrn vyšetrovacích metód, ktoré vedú k stanoveniu diagnózy. Ide o vyšetrenie skrátených a ochabnutých svalov, chorej chrbtice, osteoporózy, plochých nôh, telesných problémov, vyšetrenie postoja, chôdze, rozsahu pohybu, pohybových stereotypov alebo hypermobility. Na základe takýchto poznatkov o pacientovi sa stanoví individuálny terapeutický plán. Dôležitou súčasťou rehabilitačnej starostlivosti je ale predovšetkým prevencia. K prevencii celej rady problémov pohybového aparátu náleží tiež správna ergonómia pri práci a denných činnostiach. Rehabilitácia je širokým spektrom rôznych techník a postupov, ktorými sa preťahujú skrátené svaly a naopak posilujú sa svaly oslabené tak aby vznikla svalová rovnováha. Rovnako ide aj o snahu zlepšenie funkcií kĺbov a celej chrbtice. K tomu sa využívajú napr. mäkké techniky a mobilizácia. V programe rehabilitácie sa tiež využívajú rôzne cvičebné pomôcky na základe diagnostického vyšetrenia pacienta. V jednotlivých stanovených lekciách sa potom nacvičuje správne držania tela v stoji a chôdzi i niektorých špecifických denných úkonoch.

Fyzioterapeut pomáha ľuďom postihnutých zraneniami alebo chorobami prostredníctvom pohybu a cvičení. Pomáha pacientom zvládať bolesť a predchádzať chorobám. Fyzioterapia je profesia vedecky podložená. V princípe ide o zapojenie pacienta do starostlivosti o seba samého, a to prostredníctvom informovanosti a aktívnej účasti na liečbe. Človek môže využiť služieb fyzioterapeuta kedykoľvek vo svojom živote. Fyzioterapeutov využíva svoje vedomosti a zručnosti s cieľom zlepšiť rad podmienok spojených s rôznymi systémami tela, ako napríklad:

    - 
Neurologické (cievna mozgové príhody, skleróza multiplex, Parkinsonova choroba)
    - 
Neuromusculoskeletal (bolesti chrbta, športové zranenia, artritída)
    - 
Kardiovaskulárne (chronické ochorenie srdca, rehabilitácia po infarkte myokardu)
    - 
Respiračné (astma, chronická obštrukčná pľúcna choroba, cystická fibróza).

Fyzioterapeuti pracujú v rôznych špecializácií na zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Navyše niektoré fyzioterapeuti sú zapojení do vzdelávania, výskumu a riadenia služieb.

Rehabilitačné cvičenia ako napr. strečing - preťahovanie posturálnych svalov. Samotná rehabilitácia je súborom starostlivosti o reparačné a reštitučné pochody v ľudskom organizme pri jeho ochorenia. Jedná sa o techniky a opatrenia, ktorých cieľom je čo najrýchlejší a najšetrnejší obnova fyziologických funkcií chorého človeka a vytvorenie najvýhodnejších podmienok pre návrat do pôvodného stavu fyzickej a psychickej výkonnosti. Dôležitou súčasťou rehabilitačnej starostlivosti je predovšetkým prevencia, ktorá vedie k udržiavaniu výkonnosti a zlepšovanie kvality života. Individuálna rehabilitácia Zameriava sa na obnovenie alebo zlepšenie funkcie pohybového aparátu. Je reprezentovaná širokým spektrom rôznych techník a postupov používaných v rehabilitácii, ktorými preťahujeme skrátené svaly a naopak posilňujeme svaly oslabené tak, aby vznikla svalová rovnováha. Snažíme sa obnoviť alebo zlepšiť funkciu kĺbov končatín a celej chrbtice. K tomu využívame napr. Mäkké techniky a mobilizácie. ehabilitační a kompenzačné cviky, ktoré pomôžu k odstráneniu či zlepšenie konkrétneho problému. Dôraz sa kladie na osvojovanie si techník, pomocou ktorých je možné viesť telo k zlepšeniu funkcie a ktoré zabráni opakovanému poškodzovaniu. V programe rehabilitačné cvičenia sa využívajú cvičebné pomôcky vybrané podľa výsledku predchádzajúceho diagnostického vyšetrenia. K prevencii celej rady problémov pohybového aparátu náleží tiež správna ergonómia pri práci a denných činnostiach. V lekciách sa nacvičuje správne držanie tela v stoji a chôdzi a ďalej potom pri jednotlivých úkonoch a bežných denných činnostiach, ako je sedenie, zdvíhanie bremien či vstávanie z lôžka.


Mobilizácie a mäkké techniky patria medzi prostriedky manuálnej medicíny. Mobilizácia je výkon, ktorého cieľom je ovplyvnenie pohyblivosti v kĺbe, vrátane kĺbovej vôle. Je to postupné, nenásilné obnovovanie hybnosti kĺbu pri funkčnej poruche. Mobilizácia je vykonávaná opakovanými nenásilnými pohybmi v smere kĺbovej blokády. Mäkké techniky ovplyvňujú štruktúry ako sú kože, podkožia a fascie hladením, pretiahnutím, riasením alebo tlakom. K základným prístupom pri riešení bolestivých stavov pohybového aparátu patrí pôsobenie na sval. Tradičné terapie v sebe zahŕňa širokú škálu metód. Z týchto metód používame najčastejšie tzv. Postizometrickou relaxáciu (PIR).

Mäkké techniky sú metódy myoskeletární medicíny. Patrí sem techniky preťahovanie a uvoľňovanie svalových štruktúr, šliach a fascií. Je to v podstate tiež špecifický druh masáže, kedy jedným hmatom posúvame kožu s podkožím a súčasne môžeme preťahovať svaly. Pri použití väčšieho tlaku uvoľňuje postupne aj niekoľko segmentov. Táto technika je veľmi účinná a dlhodobá pri dobrej spolupráci pacienta. Dochádza k väčšiemu a dlhodobejšiemu účinku ako pri samotnej masáži, lebo zároveň učíme pacienta preťahovať skrátené svaly, ktoré mu často vyvolávajú problémy. Medzi mäkké tkanivá patria kože, podkožia, svaly, svalové pošvy a svalovej povázka. Zdravé mäkké tkanivá sú voči sebe uvoľnené. Vplyvom preťaženie, úrazov alebo chorôb dochádza v týchto mäkkých tkanivách k zmenám, ktorými sú stuhnutie a prilepenie tkanív k sebe a vnik lokálnych zatvrdlín-myogelóz a vznik tzv. Spúšťacích bodov - trigger point, ktoré vyvolávajú napätie a bolesť. Na odstránenie týchto porúch sú výborné mäkké techniky uskutočňované na sucho rukami fyzioterapeuta. Pri uvoľňovaní mäkkých tkanív cíti ošetrovaný najčastejšie teplo, pichanie ako ihličky. Pri terapii sa postupuje z povrchových vrstiev do hlbších. Mäkké tkanivá (koža, facie, svaly) majú úzky vzťah k pohybovej sústave a pre svoju správnu funkciu musí byť posunlivé.

Mobilizačné techniky Mobilizácia je postupné zväčšovanie rozsahu pohybu v kĺbe. Je to metódy, kedy po presnom zacielení do ošetrovaného kĺbu alebo pohybového segmentu chrbtice dosiahneme tzv.předpětí az tejto pozície obnovujeme prechodne stratenú alebo zmenšenú kĺbovú pohyblivosť. Mobilizácia je liečebný zákrok, kedy upravujeme porušenú funkciu pohybového aparátu opakovaním vyšetrovacej polohy. Kosti sú spojené kĺbmi. U zdravého kĺbu je tzv. "Joint-play - kĺbové hra", kĺb funguje správne bez obmedzenia. Pri preťažení, úrazoch, nárazoch, strnulých polohách a pri svalovej nerovnováhe či pokazenom držanie tela dochádza k zablokovaniu kloubů.Kolem zablokovaného kĺbu sa patologicky menia aj mäkké tkanivá, komplikuje sa tu krvný a lymfatický obeh a samozrejme to bolí. Blokády sa ošetrujú kombináciou mäkkých techník, masáží a mobilizačných postupov. Mobilizácia sú šetrné a pomalé, využíva sa dychové facilitácie a pohľadu očí.

 

STUDIO BALANCE